دانلود مجموعه پوستر از بیانات امام خمینی و امام خامنه ای درباره اهمیت طب سنتی ایرانی – اسلامی

2
5031
۳.۷
(۶)

بسم الله الرحمن الرحیم. در ادامه پوسترهایی درباره ی اهمیت طب سنتی ایرانی – اسلامی تقدیم می گردد.
الحمدلله جریان طب سنتی ایرانی – اسلامی چند وقتی است در کشور فراگیر شده است و نوید بخش آینده ی درخشانی است. علی رغم سنگ اندازی های غرب زده ها این طب در کشور به خوبی گسترش یافته است. در ادامه بیاناتی از حضرت امام خمینی رحمت الله علیه و حضرت امام خامنه ای حفظه الله و برخی علمای بزرگوار دیگر درباره طب سنتی تقدیم می گردد.

 

دانلود پوسترهای حضرت امام خامنه ای

 

برای دانلود پوسترهای روی آنها کلیک بفرمایید.

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره یک

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره یک
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره یک

 

اقدامی نکردند

 

ما ابن سینا داشتیم که هنوز که هنوز است کتابش مرجع درسی و مهم پزشکی دانشگاه‌های دنیاست، یا رازی را داشتیم یا دیگرانی از این قبیل را، چرا بایستی امروز به خودکفائی علمی کشور امید نبندیم؟ من در چند سال قبل در اوایل انقلاب، ‌سال ۱۳۵۹ بود یک سفری با یک هیأتی به هند رفته بودم. آنجا مأمورین وزارت خارجه به ما اطلاع دادند که یک بیمارستان گیاه درمانی وجود دارد. من خیلی علاقمند شدم که آنجا را ببینم و رفتم دیدم از نزدیک، بیمارستان بسیار وسیع و مفصلی بود، اسم فارسی هم برایش انتخاب کرده بودند به نام همدرد. با اینکه هند بود. در دهلی نو مرکزش بود و در استان‌های مختلفی از هند شعبه داشت که این فقط یک بیمارستان نبود، هم بیمارستان بود هم مرکز تحقیقات، بلکه یک دانشکده بود که تدریس در آنجا می‌شد، ما در آنجا کارهای گیاهی درمانی را دیدیم.

 

بنده آنجا به ذهنم آمد که می‌بایستی این (گیاه درمانی) را در ایران پیگیری کنیم، وقتی از هند به ایران آمدم با مسؤولین آن وقت صحبت کردم و از آنها قول گرفتم که به طور قطعی دنبال این قضیه باشند، ولی اقدامی نکردند..من امیدوار هستم تا چند سال دیگر فصل جدیدی در مسئله درمان از سوی محققان ایرانی باز شود. (بیانات در دیدارجمعی از پزشکان ۵ شهریور ۶۳)

دانلود فایل لایه باز پوستر

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره دو

 

 پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره دو
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره دو

 

بند دوازدهم…

 

بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران. (بند دوازدهم سیاست های کلی سلامت ابلاغ شده ی امام خامنه ای در ۱۸ فروردین ۹۳ )
۱-۱۲ ترویج کشت گیاهان دارویی تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی و حمایت از توسعه نوآوری‌های علمی و فنی در تولید و عرضه فرآورده‌های دارویی سنتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
۲-۱۲ استاندارد سازی و روزآمد کردن روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و فرآورده‌های مرتبط با آن.
۳-۱۲ تبادل تجربیات با سایر کشورها در زمینه طب سنتی.
۴-۱۲ نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ارائه خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی.
۵-۱۲ برقراری تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین برای هم‌افزایی تجربیات و روش‌های درمانی.
۶-۱۲ اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه.

این مطلب هم خواندنیه:  توسعه غربی یا پیشرفت اسلامی؟ نظر شما چیست؟! + پوستر

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره سه

 

 پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره سه
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره سه

 

دغدغه ی قلبی…
انرژی هسته‌ای مال آنها (یعنی غربی ها) بوده است که ما آن را گرفته و به خوبی از پس آن برآمدیم. دغدغه قلبی امروز من طبّ ایرانی-اسلامی است، به آن بپردازید.
نقل قول محمدحسن طریقت منفرد وزیر اسبق بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران مهر ۱۳۹۴
از بیانات امام خامنه ای مورخ نوروز ۱۳۹۱ در دیدار با هیأت دولت در جوار حرم رضوی

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره چهار

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره چهار
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره چهار

 


باب جدید…
گیاهان دارویی و طبّ سنتی از جمله کارهایی است که می‌تواند باب جدیدی در مسایل کلان مربوط به بهداشت و درمان بگشاید. توجه و اهتمام جناب عالی در این کار بسیار مفید خواهد بود.
بخشی از نامه امام خامنه ای به ریاست محترم جمهور در سال ۱۳۸۶

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره پنج

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره پنج
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره پنج

 


این بالاتر است…
پیگیری این طب سنتی واقعا مژده ای است برای ما، این جزو مهم ترین کارهاست. یک علتش این است که ما به خودکفایی نزدیک می شویم، یک جهت دیگر این است که ثروت های ناشناخته فراوانی در داخل کشور که مهمل مانده و مورد استفاده قرار نگرفته، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. یک استفاده این است که طبیب ایرانی و محقق ایرانی احساس می کند که از درون خودش می جوشد و می تواند به خودش متکی باشد که این غیر از بی نیازی دارویی است! این خودکفایی علمی است و خودکفایی علمی از خودکفایی دارویی بالاتر است.

 

(از بیانات حضرت امام خامنه ای به نقل از روزنامه کیهان مورخ پنج‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۶، شماره ۱۸۸۷۱ )

 

پوسترهایی از حضرت امام خمینی رحمت الله علیه

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره شش

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره شش
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره شش

 

او را علاج کرد…
امروز در تمام کشور ایران یک نفر که قانون بوعلی را بفهمد معلوم نیست باشد و این ضربتی است که این کشور از دست اجانب به‌وسیله زمامداران بی‌خرد ما خورد… همه شنیدید در زمان تصدی رضاخان همین شاه کنونی (محمدرضا) به تیفوئید مبتلا شد، در وقتی که تمام دکترهای درجه اول کشور از درمان آن مأیوس شدند، ‌طبیب طالقانی با دستور طب قدیم او را علاج کرد. خوب بود با چنین امتحانی رضاخان با زمامداران آن روز به فکر این بیفتند که طب کشور خود ما نیز باید دست کم در حساب بیاید لکن بقدری اینها خود را باختند و انگاره را از دست دادند که حاضر نیستند برای خود جزیی فضیلتی قائل شوند و با حسن و هوش خود هر طور شده است مبارزه می‌کنند که مبادا بر خلاف اروپا سخنی بگویند.
(کشف الاسرار حضرت امام خمینی ص ۲۸۰ و ۲۸۱)

این مطلب هم خواندنیه:  افزاینده ها و کاهنده های روزی

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره هفت

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره هفت
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره هفت

 

دسیسه ها سبب شد…
نه اينكه ما نمى ‏دانيم كه علومى كه در شرق بود، دسيسه ‏ها اسباب اين شد كه عقب بزنند آنها را، و به جاى او علوم غرب را بياورند. دانشهايى كه در شرق بود و اروپا از آن تقليد مى ‏كرد، دستهايى آمد و آنها را عقب زد و محتوا را از ما گرفت، الآن وضع ما وضعى شده است كه خيال مى‏ كنيم كه هر چه هست، در غرب است و ما هيچ چيز نداريم. محتواى خودمان را گرفتند. يعنى مغزهاى ما را شستشو كردند؛ جايش يك مغز ديگرى گذاشتند كه از همان غرب ارتزاق مى ‏كند. و اين يك مطلب مهمى است كه بايد بتدريج اين مملكت از زير آن بار بيرون برود.

 

يكى هم از مسائل، همان مسئله طب قديم است. آنها همه اين دردهايى كه الآن هست با همين دواهاى علفى معالجه مى ‏كردند و معالجه ‏شان يك معالجات اساسى بود و اروپا از طب بو على تا همين آخر استفاده مى‏ كردند. كتاب بو على تا همين آخر، شايد حالا هم مورد نظر آنها باشد، بروزش نمى ‏دهند. (بیانات حضرت امام در تاریخ ۱۷ تير ۱۳۵۸، نقل از صحيفه امام، ج‏۹، ص ۷ و ۸)
(کشف الاسرار حضرت امام خمینی ص ۲۸۰ و ۲۸۱)

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره هشت

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره هشت
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره هشت

 

او را نمی شناسیم…
فلاسفه غرب الآن هم محتاج به اين هستند كه از فلاسفه شرق ياد بگيرند. كتابهاى ابو على الآن هم، من گمان مى‏كنم تا چند وقت پيش از اين و الآن هم همين طور، مورد استفاده اطباى غرب است. قانون بو على رسماً تدريس مى‏ شده آنجا؛ استفاده از آن مى ‏شده. لكن اين تحفه شرقى رفته غرب، غرب از آن استفاده كرد و ما خودمان گم كرده ‏ايم خودمان را، بو على را نمى‏شناسيم.
( از بیانات حضرت امام خمینی در تاریخ ۱۲ شهريور ۱۳۵۸ به نقل از صحيفه امام، ج‏۹، ص ۳۹۲)

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره نه

 

پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره نه
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره نه

 

کارشان اساسی بود…
فلاسفه غرب الآن هم محتاج به اين هستند كه از فلاسفه شرق ياد بگيرند. كتابهاى بو على الآن هم، من گمان مى‏كنم تا چند وقت پيش از اين و الآن هم همين طور، مورد استفاده اطباى غرب است. قانون بو على رسماً تدريس مى‏ شده آنجا؛ استفاده از آن مى ‏شده. لكن اين تحفه شرقى رفته غرب، غرب از آن استفاده كرد و ما خودمان گم كرده ‏ايم خودمان را، بو على را نمى‏شناسيم.
( از بیانات حضرت امام خمینی در تاریخ ۱۲ شهريور ۱۳۵۸ به نقل از صحيفه امام، ج‏۹، ص ۳۹۲)

این مطلب هم خواندنیه:  مزاج شناسی در ازدواج

 

پوسترهایی از سایر علمای بزرگوار

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره ده

 

 پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره ده
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره ده

 

ایرانی با همت…
دوستان عزیزم! چرا جهت معالجات امراض از گیاهان دارویی ایران استفاده نکنیم؟ چرا طب سنتی و شیوه گیاه درمانی و طریقه استفاده از ادویه جات مورد استفاده ما ایرانی ها قرار نگرفته؟ چرا وزارت بهداري و دست اندرکاران تا به حال در گسترش و احیاي طب سنتی و گیاه درمانی قدمی برنداشته اند؟ چرا ما ایرانی ها با داشتن گنجینه هاي طبی همیشه باید در چنگال داروهاي خارجی اسیر و عاجز باشیم؟ چرا بعضی از داروهاي فرنگی در ایران بازار سیاه پیدا کرده و تا چند صد برابر قیمت اصلی به فروش می رسد؟

 

آیا خودمان مقصر هستیم که زیر بار داروهاي گیاهی نرفته ایم و یا داروهاي فرنگی در علاج امراض معجزه گر بوده اند؟! آیا تبلیغات و زرق و برق داروهاي فرنگی ما را به طرف خود کشیده و یا داروهاي گیاهی را مصرف نموده ایم و نتیجه نگرفته ایم؟… بله…. این چراها وقتی جوابش داده خواهد شد که انشاالله در رأس این امر، یک ایرانی با همت و معتقد قرار گیرد.
بخشی از سخنرانی مرحوم شهید بهشتی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، ۱/۷/۱۳۵۹

 

پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره یازده

 

 پوستر طب سنتی ایرانی - اسلامی شماره یازده
پوستر طب سنتی ایرانی – اسلامی شماره یازده

 

یک تابلو است…
منحصر کردن مباحث طب اسلامی در تغذیه و روش های درمانی به هیچ عنوان به نفع جریان طب اسلامی نیست. در واقع طب اسلامی یک تابلو است که راه رسیدن به تمدن اسلامی را نشان می دهد و مبلّغی است که از معارف و مفاهیم ناب اسلامی تبلیغ می کند. طب اسلامی فقط نیامده است که بگوید برای درمان فلان بیماری انجیر بخورید!؛ آمده است بگوید راه حقیقی رشد و کمال بشر در هر زمینه ای بازگشت به آموزه های الهی است و برای رسیدن به علومی که نافع حقیقی بشر است راهی جز دین وجود ندارد.

 

طب اسلامی می خواهد بگوید که برای شناخت انسان که موضوع علم طب است هیچ راهی جز سؤال از خدایی که خالق انسان است وجود ندارد و راه های دیگر بیراهه هایی هستند که دشمنان حقیقت و ائمه ضلالت برای انحراف انسان از صراط مستقیم ساخته و پرداخته اند. طب اسلامی عرصۀ مبارزه ایست برای احیاء هویت گمشدۀ انسانی در پس حیوان انگاری های شیطانی مدرنیسم. (سخنرانی در دیدار مدیران روابط عمومی دانشگاه های کشور، اسفند ۱۳۸۶)

 

ابلاغیه سیاستهای کلی سلامت توسط حضرت امام خامنه ای حفظه الله

 

طلبگی تا اجتهاد

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. تعداد رای: ۶

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Ali
Ali
۱۳۹۹-۱۱-۱۳ ۴:۵۸ بعد از ظهر

سلام
ببخشید لایه باز پوستر اول که فرمایش حضرت آقا هست رو میشه لطفا بدید.
قیمتش هم پرداخت میکنم
ممنون
لطفاً با شماره ۰۹۱۰۰۶۷۲۴۱۳ تماس بگیرید

آخرین ویرایش 3 سال قبل توسط Ali