مجموعه پوستر از شهید آیت الله مطهری رحمه الله

0
29
۰
(۰)

بسم الله الرحمن الرحیم… خدا رحمت کند شهید مطهری را .. ایشان در حوزه مظلوم بود و به نحوی از حوزه تبعید شد به تهران… در ادامه پوسترهایی از این شهید بزرگوار تقدیم می گردد باشد که موجب آشنایی بیشتر با این شهید عزیز گردد..

فعلا از کانال طلبگی تا اجتهاد دانلود بفرمایید به زودی در سایت هم تقدیم می گردد…

پوستر اول:از روش خود چنین تعبیر می کرد…

با مسائل اسلامی به شیوه استدلال کلامی نو برخورد می کرد… اساسا پایه تفکرات وآهنگ اصلی برخورد های ایشان با مسائل فکری یعنی برخورد با مسائل اعتقادی اسلامی به شیوه ای جدید بود که از آن تعبیر کرده بود به کلام جدید.
(بخشی از مصاحبه ی حضرت امام خامنه ای با روزنامه اطلاعات ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۰
به نقل از کتاب استاد در کلام رهبر گردآوری برادر مجتبی پیرهادی ص ۹۷)

دانلود از اینجا

 

پوستر دوم :پنهان نمی کرد …

صمیمت در افراد خیلی چیز کمیاب و نادری است، ممکن است یک نفری خوش اخلاق باشد، یکی گرم باشد، یکی خوش ذوق باشد و یکی مجلس آرا باشد، اما صمیمی بودن چیز دیگری است از ورای تمام اینها. آقای مطهری انسانی بود که وقتی با کسی دوست بود صمیمانه با او دوست بود یعنی از ته دل هیچ گونه غبار و شائبه ای نداشت و وقتی هم که با کسی بد بود مشخص و آشکار بود که با او بد است و هیچ گونه پنهان نمی کرد. لذا شما می دانید که استاد مطهری در دوستی ها و دشمنی ها تند بود و شخصیتی بود که نفاق از او بسیار فاصله داشت و اصلا شما در وجود او نفاق نمی توانستید ببینید.
(بخشی از مصاحبه ی حضرت امام خامنه ای با روزنامه اطلاعات ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۰
به نقل از کتاب استاد در کلام رهبر گردآوری برادر مجتبی پیرهادی ص ۱۰۱)

دانلود از اینجا

 

پوستر سوم: مبنای فکری نظام …

آثار استاد شهید مطهری مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران است. دیگران به مقدمات این انقلاب خیلی کمک کردند ولی افکار آنها در ساخت نظام جمهوری اسلامی ایران نقش آنچنانی نداشته است. آنچه که متون اسلام را بیان می کرده است نظرات و افکار شهید مطهری بوده است.
(از بیانات حضرت امام خامنه ای حفظه الله در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت چهارمین سالگرد شهادت استاد مطهری
روزنامه اطلاعات ۴ اردیبهشت ۱۳۶۲ به نقل از کتاب استاد در کلام رهبر گردآوری برادر مجتبی پیرهادی ص ۲۴)

دانلود از اینجا

 

پوستر چهارم: شاگرد او می دانم…

من خودم را شاگرد آقای مطهری می دانم. شما می دانید که ما با ایشان یک دوستی صمیمی و نزدیکی داشتیم، یعنی دوستی ما از پیش از انقلاب خیلی گرم و صمیمانه و مهربانانه بود. بارها اتفاق می افتاد که در منزل یکدیگریعنی منزل ایشان در تهران و منزل ما در مشهد می آمدیم و روزها و شبها با هم بودیم. یکبار به ایشان گفتم : من شاگرد شما هستم، تعجب کرد و گفت: شما پیش بنده درس نخوانده اید. حقیقتا هم بنده پیش ایشان درس نخوانده بودم اما یکی از عناصری که بنیه ی اصلی فکر اسلامی مرا پایه گذاری کرده است سخنرانی های بیست سال پیش آقای مطهری است.
(بخشی از مصاحبه ی حضرت امام خامنه ای با روزنامه اطلاعات ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۰
به نقل از کتاب استاد در کلام رهبر گردآوری برادر مجتبی پیرهادی ص ۱۰۱)

این مطلب هم خواندنیه:  دانلود مجموعه پوستر از بیانات ناب حضرت آیت الله احمد جنتی، رئیس انقلابی و ضد نفوذ مجلس خبرگان رهبری

دانلود از اینجا

 

پوستر چهارم: بهانه نگیر …

یازده سال با هم در فیضیه هم حجره و هم بحث بودند.علی مطهری در خاطراتش از آقای منتظری می نویسد : آقای منتظری از نقل اين خاطره هم ابايي نداشت كه آقاي مطهري به من تأكيد داشت كه نماز شب بخوانم و من تراخم چشمم را بهانه مي‌كردم و اينكه آب حوض مدرسه براي چشمم مناسب نيست. يك شب در خواب ديدم كه عثمان بن حنيف از اصحاب اميرالمؤمنين برگه‌اي به من نشان داد كه روي آن با خط سبز نوشته بود: «هذه برائه من النار». درهمين‌حال آقاي مطهري مرا از خواب بيدار كرد و گفت: «بلند شو نماز شب بخوان، بهانه نگير، آب از رودخانه آورده‌ام». شهيد مطهري سه يا چهار سال از آيت‌الله منتظري بزرگ‌تر بود و نقش برادر بزرگ‌تر را ايفا مي‌كرد. اين دو با تأسيس درس فقه و اصول براي امام خميني مقدمات مرجعيت ايشان را فراهم كردند. آيت‌الله منتظري از دوره طلبگي نقل كرده است كه شهيد مطهري مي‌گفت حوزه علميه، آقاي خميني را نشناخته است، ايشان در آينده گل خواهد كرد؛ البته شهيد مطهري در همان قبل از انقلاب درباره خطر گروه هدفي‌ها به رهبري سيدمهدي هاشمي به آقاي منتظري هشدار مي‌داد و بعد از انقلاب هم آنها مشكلاتي ايجاد كردند..در روزهاي آخر حصر آيت‌الله منتظري اجازه گرفتم و به ملاقات ايشان رفتم. من بودم و ايشان و شايد احمد. اولين جمله‌اي كه ايشان گفت اين بود: «علي ديدي چه شد؟!» گفتم اگر شهيد مطهري بود اين‌طور نمي‌شد. ايشان تأييد كرد. مي‌گفت من بارها خواستم از قائم‌مقامي رهبري استعفا بدهم اما مانع مي‌شدند. از اينكه عده‌اي وسايل حسينيه‌اش را برده بودند ناراحت بود و از من مي‌خواست كه اقدام كنم. خيلي دلم برايش سوخت كه ايشان با آن جايگاهش از من كمك مي‌خواست.. (روزنامه شرق ۲۹ آذر ۹۵ – نسخه کامل تر خاطره در کتاب خاطرات اسدالله تجریشی ص ۹۹ و ۱۰۰)

دانلود از اینجا

 

پوستر پنجم: وصف فقط اسلامی …

از جمله خصوصیاتی که من از ایشان فراموش نمی کنم صداقت وقاطعیت ایشان در مقابل حرکت موذیانه ای بود که از طرف لیبرالهای معلوم الحال در اولین روزهای بعد از پیرووزی انقلاب برای خنثی کردن وصف اسلامی برای انقلاب انجام می گرفت. آن وقتی که بختیار پیشنهاد کرده بود برود پاریس و خدمت امام برسد یک شرحی داده بود به یکی از این آقایان وابسته به جبهه ملی که بیاورد در جمعی که ما بودیم و آن شرحی بود که بختیار فرستاد تا اگر امام قبول کند در چارچوب یک اعلامیه برای اطلاع عموم صادر شود و این اعلامیه می توانست برای بختیار وجهه درست کند و کار را عقب بیندازد ولی دو نفر قاطعا با آن مخالفت کردند یکی مرحوم شهید مطهری بود و یکی مرحوم شهید بهشتی و این دو نفر هر کدام یک نکته ای را به عنوان ایراد در این اعلامیه ذکر می کردند که اگر آن دو نکته اصلاح می شد نظر بختیار تامین نمی شد و لذا وقتی شهید مطهری و شهید بهشتی اصلاحات خودشان را ذکر کردند آن اعلامیه برگشت و بختیار به دلیل اینکه این دو نفر روی دو نکته اصلی آن اعلامیه انگشت گذاشتند مایل نشد آن را پخش کند. (استاد در کلام رهبر گردآوری مجتبی پیرهادی ص ۱۵۴ و ۱۵۵)

این مطلب هم خواندنیه:  دانلود مجموعه پوستر از بیانات ناب حضرت آیت الله کاظم صدیقی حفظه الله

دانلود از اینجا

 

پوستر ششم: کس دیگری را سراغ ندارم …

او شهیدی مطهر است که در عمر کوتاه خود اثرات جاویدی به یادگار گذاشت که پرتویی از وجدان بیدار و روح سرشار از عشق به مکتب بود. او با قلمی روان و فکری توانا در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی با زبان مردم و بی قلق و اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بی استثناء آموزنده و روانبخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیده نشات می گرفت برای عارف و عامی سودمند و فرحزاست.. با اینکه او یک فرد بود جنبه های مختلف در او جمع شده بود وخدمتی که او به نسل جوان و دیگران کرده است کم کسی کرده است. آثاری که از او هست بی استثناء همه ی آثارش خوب است و من کس دیگری را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی استثناء آثارش خوب است. ایشان بی استثناء آثارش خوب و انسانساز است. این مرد عالیقدر در آن حال خفقان برای کشور خدمتهای بزرگ کرده است. خداوند به حق رسول اکرم او را با رسول اکرم محشور فرماید.. (بخشهایی از پیام و سخنرانی حضرت امام خمینی رحمه الله به مناسبت دومین و سومین سالگرد شهادت استاد مطهری رحمه الله)

دانلود از اینجا

 

پوستر هفتم: ثمربخش محکم…

مطهری خدمتهای ارزشمندی به اسلام و علم نمود و موجب تاسف بسیار است که دست خیانتکار این درخت ثمربخش را از حوزه های علمی و اسلامی گرفت و همگان را از ثمرات ارجمندش محروم نمود. مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه ای محکم برای حوزه های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور بود. خدایش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین نماید.
بخشی از پیام حضرت امام خمینی رحمه الله در اولین سالگرد شهادت استاد مطهری رحمه الله

دانلود از اینجا

 

پوستر هشتم: از آن مسجد شروع می شود…

ما يك تقليد احمقانه ‏اى از اروپا كرده‏ ايم. در تاريخ گذشته ما مسجد و مدرسه‏ هميشه يكى بوده‏ اند يا همسايه يكديگر بوده ‏اند. اين خودش يك حسابى بود. هنوز هم آثارى كه ما از قديم مى‏ بينيم، همين طور است. هرجا كه يك مدرسه‏ هست يك مسجد هم در كنارش هست، بلكه خود مساجد مركز تعليم و تربيت بود. [تعليم و تربيت‏] در اسلام از مسجد پيغمبر شروع مى‏شود. خود مسجد النبى، هم مسجد بود هم مركز تعليم. بعدها كه دايره تعليم وسعت پيدا كرد و ديگر مساجد قادر نبود كه اداره كند، آمدند مراكز جديدى به نام مدارس ساختند. پيش از آن، مسجد و مدرسه‏ و آموزش و پرورش و دادگسترى با يكديگر يكى و خويش و قوم بودند. مسجد پشتوانه بسيار بزرگى بود هم براى دادگسترى و هم براى آموزش و پرورش و تربيت؛ هم كمكى بود مؤثر براى آموزش و پرورش و هم كمكى بود بسيار مؤثر براى اجراى قوانين عادلانه اجتماعى و دادگسترى، با اينكه نه تشكيلات آموزش و پرورشى به وسعت امروز بوده- كه به يك صدمش هم نبوده است- و نه دادگسترى به يك صدم امروز بوده است. مسجد با نيروى معنوى خودش شديد به آنها كمك مى‏كرد. اما از روزى كه حساب مسجد از حساب آموزش و پرورش و از حساب دادگسترى جدا شد و به عبارت ديگر حساب مذهب از حساب آموزش و پرورش و از حساب دادگسترى جدا شد، آموزش و پرورش كوشش مى ‏كند كه يك كارى بكند بلكه بچه‏ ها را به مذهب بى‏ اعتقاد كند، دادگسترى هم كوشش مى ‏كند كه تا مى‏تواند به قوانين خودش رنگ مذهبى ندهد، نتيجه‏ اش همان است كه داريم مى‏ بينيم. (مجموعه آثار استاد شهيد مطهرى ج‏۲۸، ص ۹۲)

این مطلب هم خواندنیه:  دانلود 38 پوستر زیبای مفهومی برای اقناع عمومی در زمینه حضور در انتخابات +نسخه کیفیت بالا برای چاپ

دانلود از اینجا

 

پوستر نهم: از او آموخته ام …
از لحاظ اخلاق شخصی، مرحوم مطهری یک انسان ممتاز، یک فرد باصفا، روشندل، روشن ضمیر و ضمنا عادل، متین و پخته بود. در رابطه های شخصی خود با خدا یک انسان عارف و اهل ذکر، اهل سلوک و اهل عبادت بود. بارها می گفت که من توجه به خدا و عبادت را از پدرم آموخته ام. پدر ایشان پیرمردی بود که بنده او را دیده بودم. از علمای فریمان بود. پیرمرد مومن و متعبدی بود. جزء آن آدم های قدیمی صد در صد متعبد بود و بیش از نود سال از عمر او می گذشت که فوت نمود. آقای مطهری در کنار این مرد و از معاشرت با این مرد، تعبد را آموخته بود. لذا معتقد به نماز شب بود، آن طور که ما اطلاع پیدا کردیم و شنیدیم، این تعبد از دوران جوانی بوده است. یعنی از زمانی که ایشان در فیضیه طلبه ای بودند. این بزرگوار هر شب مقید بود که قبل از خواب قرآن بخواند، عادت دیرینه ای بود که آن را ترک نمی کرد. اهل نافله و اهل توجه درحال نماز بود. یک وقتی در حالت دل گرفتگی، به من و یکی از دوستانمان که در منزل ایشان بودیم و صحبت می کردیم، گفت: من دوست دارم که بروم قم و مشغول ریاضت و عبادت و عرفان بشوم، این کشش روحی او بود. (استاد در کلام رهبر ص ۹۸ و ۹۹)

دانلود از اینجا

 

پوستر دهم: به کتاب رساندن …
ایشان طرفدار استدلال متین، متکی به منابع اصلی اسلامی یعنی قرآن و حدیث بودند. خصوصیت بارزی که استاد شهید مطهری را از دیگر معتقدان به احیاء تفکر اسلامی جدید جدا می کند این است که ایشان ضمن اینکه استدلال محکم و فیلسوفانه را در تمام زمینه ها داشتند، از مراجعه به قرآن و حدیث به هیچ وجه غفلت نمی کرد و لذا در استدلالهای ایشان نقشِ به کتاب رساندن نقش بسیار واضح و آشکاری است . به طور خلاصه می توانیم بگوییم که ایشان فیلسوف و متکلمی بود، که اندیشه اسلامی جدید را به میزان زیادی احیاء کرد و برای این کار کوشش فراوانی داشت، تا اسلام را از منابع اصلی آن دریافت بکند و در این راه کوشش می کرد، که رگه های تفکر بیگانه به هیچ وجه در برداشت اسلامی ایشان آشکار نشود. (استاد در کلام رهبر ص ۹۸)

دانلود از اینجا

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها