دانلود نمودار ابواب حیوان و انسان هدایه اثیریه

0
1738
۲.۸
(۴)

بسم الله الرحمن الرحیم. کتاب هدایة الحکمة اثیرالدین ابهری رحمه الله معروف به هدایه اثیریه از مهمترین مختصرات فلسفی و شاید مهمترین مختصر فلسفی در حکمت است. این متن بیش از ۵۰۰ سال اولین متن درسی حوزوی برای حکمت و فلسفه بوده است و شامل عمده مطالب طبیعیات و الهیات به صورت ساده و روان برای نوآموزان حکمت است.

متاسفانه امروزه هنوز بعد از این همه سال چنین متن روان و دقیقی در فلسفه ی قدیم تولید نشده است. بسیاری از مباحثی که در فقه و اصول و کلام بعد از قرن هفتم مطرح شده است ناظر به مطالب این کتاب است و بدون فهم این کتاب یا کتاب های مشابه آن، فهم آنها برای اهل علم ممکن نیست. الحمدلله فرصتی دست داد و همراه با حضرت استاد شهاب الدین علائی نژاد حفظه الله مطالب این کتاب نموداری و نکته گذاری شده است و تقدیم همه ی علاقه مندان علم و دانش می گردد.
از نکات جالب دیگری که در مورد طبیعیات قدیم می توان ارائه نمود این است که بخش مغزشناسی که در باب حیوان از این کتاب مطرح است بیش از هزار سال تنها دانش ثابت و محدود بشر درباره مغز بوده است. بیش از ۹۰ درصد دانش بشر درباره ی مغز حیوانات و انسان در ۱۵ سال اخیر به برکت تصویربرداری های الکترومغناطیسی کشف شده است و تحت عنوان cognitive sciences در حال رشد است. هنوز این دانش در آغاز راه است. اخیرا علوم شناختی در کشور هم وارد شده است و حتی المپیاد دانش های شناختی هم خداروشکر راه افتاده است. دانشی که در آینده در بین علوم تجربی حرف اول را خواهد زد و تغییرات مهمی در دانش بشری با پیشرفت آن اتفاق خواهد افتاد.
لازم است هر طلبه ای حتی اگر هیچ کتاب فلسفی نمی خواهد بخواند لا اقل یکبار این کتاب را مطالعه نماید تا فهم درستی از اصطلاحات فلسفی قدیم داشته باشد که در جای جای علوم حوزوی به کرات از آنها استفاده شده است.
حضرت استاد تاکید داشتند که باب حیوان و باب انسان از این کتاب به صورت جداگانه آماده و تقدیم شود که حتما طلاب آنها را ببینند.
با ذکر صلوات و … دانلود فرمایید.

این مطلب هم خواندنیه:  نمودار درختی کامل کتاب نحو مقدماتی

کتاب ایساغوجی مرحوم اثیر الدین ابهری در منطق نیز که بهترین مختصر آموزشی در منطق است و سالها اولین متن درسی منطق بوده است در طرح احیای تراث درسنامه ای حوزوی تقدیم شما طلاب بزرگوار حضرت حجت ارواحنا فداه شده است.
این دو کتاب یکی از ده ها کتابی است که نمودارسازی آنها در طرح احیای تراث درسنامه ای حوزوی (مختصرات حوزوی) انجام شده است. (اطلاعات بیشتر درباره طرح اینجا)
اساتید و طلاب بزرگوار لطف بفرمایند حتما اصلاحیه های خود را نسبت به این نمودار برای ما بفرستند. اگر هم غنی سازی خاصی روی نمودار انجام دادید و نکات جدیدی ولو از حیث هنری و رسانه ای حتما بفرستید تا به نام شما بزگواران در ذیل همین مطلب اضافه و منتشر شود و سایر طلاب هم از آن بهره مند شوند. (ان شاء الله باید فرهنگ بنویس و در گنجه بگذار از حوزه رخت بربندد).

دانلود  نمودار ابواب حیوان و انسان هدایه اثیریه

دانلود

دانلود نموداری کل طبیعیات و الهیات هدایه اثیریه به همراه نسخه های xmind اینجا

 

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۲.۸ / ۵. تعداد رای: ۴

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها