صوت تدریس فقه البیان یکی از زیرساخت های نُه گانه هدایت توسط حجت الاسلام علی کشوری

0
1802
۴.۱
(۱۱)

صوت تدریس فقه البیان

یکی از شاخه ها و موضوعات اصلی که گروه طلبگی تا اجتهاد آن را همواره پیگیری میکند، بحث بسیار مهم «الگوی پیشرفت اسلامی» است. در این عرصه جریان های بسیار زیادی فعال هستند که هر کدام از منظر و دیدگاه خود به مسئله نگاه میکنند. در این مطلب به ارائه گزارشی از دوره «فقه البیان» که توسط حجت الاسلام علی کشوری در تبیین یکی از زیرساخت های نُه گانه هدایت ارائه شده است را خدمت شما عزیزان تقدیم میکنیم.

برای آشنا شدنِ با مباحث مطرح شده در صوت و به منظور برقراری ارتباط بهتر با موضوعات، توصیه میشود حتما قبل از گوش دادن صوت ها، بروشورها و جزوه و نمودارها را حتما مطالعه کرده و سپس شروع به گوش کردن صوت ها بکنید.

 • فقه البیان یکی از ابواب نه گانه فقه هدایت (فقه حکومتی) است و در آن قواعد تخاطب شارع استظهارا بحث می شود و در واقع جایگزین علم اصول است و حوزه دین را از فلسفه بی نیاز می کند.
 • فقه‌البیان که ابزار به دست‌آوردن روش خطاب‌های شرعی است، در واقع فقه همه تفقه‌هاست؛ اصولیون با اضافه‌کردن این فقه به دستگاه فکری خود، افق جدیدی را درک خواهند کرد.
 • باب سوم فقه البیان به بیان در فضای نظام مقایسه اختصاص دارد؛ تخاطب بدون مقایسه هدایت آفرین نیست
 • اینکه میگویند برای برقراری ارتباط میان طرفین تخاطب، لازم است قواعد عرف مخاطب را لحاظ کرد و الا ارتباط طرفین تخاطب با یکدیگر قطع می شود؛ سخنی است که صحت و سقم آن مورد بحث تفصیلی قرار نگرفته است. به نظر من می توان قواعد تخاطب را بر مبنای هدایت تنظیم نمود و مسئله قطع ارتباط میان طرفین گفتگو را هم تجربه ننمود.
 • ما در سخنی بالاتر معتقدیم: اگر قواعد تخاطب از ارکان هدایت تبعیت کند؛ ارتباط با مخاطب بسیار دقیق تر اتفاق می افتد؛ زیرا در هدایت، شناخت صحیح از فطرت انسان پیش فرض تئوریزه شدن قواعد تخاطب است و لحاظ کامل شرایط فطری در تخاطب، زمینه تفاهم را ارتقاء می دهد.
 • شایان ذکر است که دور اول مباحثات فقه البیان در دهه اول محرالحرام ۱۴۳۹ در مدرسه چهارباغ اصفهان برگزار گردید و فقه البیان باب اول فقه حکومتی( فقه هدایت) است.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی نقشه راه مراجعه فرمایید
این مطلب هم خواندنیه:  دانلود متن کتابهای درسی پایه چهارم + نمودار (لمعه فقه 1 و 2، الموجز اصول 1، بدائة المعارف عقاید 4)

دانلود جزوه تبیین جایگاه فقه البیان در فقه الهدایه

نمودار جایگاه فقه البیان در فقه الهدایه

عنوان دانلود
جلسه اول
جلسه دوم
جلسه سوم
جلسه چهارم
جلسه پنجم
جلسه ششم
جلسه هفتم
جلسه هشتم
جلسه نهم

مطالب مرتبط

 1. سلسله جلسات الگوی پیشرفت اسلامی در مدرسه علمیه معصومیه، جلسه اول، حجت الاسلام صرامی
 2. سلسله جلسات الگوی پیشرفت اسلامی در مدرسه معصومیه، جلسه دوم، حجت الاسلام کشوری
 3. سرفصل‌های دوره کارشناسی الگوی پیشرفت اسلامی منتشر شد!
 4. پیوست الگوی پیشرفت اسلامی برای برنامه ششم چگونه تدوین شد؟/گزارشی از مفاهیم موثر بر تدوین پیوست الگوی پیشرفت برای برنامه ششم کشور
 5. توسعه غربی یا پیشرفت اسلامی؟ نظر شما چیست؟! + پوستر
 6. فقه حکومتی، الزامات تحصیلی + صوت سخنرانی حجت الاسلام مهدی صرامی

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. تعداد رای: ۱۱

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها