تدبر روشمند حدیث

1
3306
۴
(۱۴)

تدبر در حدیث

نشر حداکثری و همراه با تدبر حدیث، راهبردی است که اهل بیت برای رفع نیاز شیعیان در هنگام عدم دسترسی به معصوم در زمان حضور یا غیبت طراحی کرده اند.

هدف نشر احادیث

راهبردهایی که امروزه به دلیل کثرت نظرات به طور کامل یا از برخی جهات مورد غفلت واقع می شوند در حالیکه هر بخش از این راهبردها رشدی جامع ایجاد کرده و مانع بسیاری از افراط و تفریطهای بشری خواهد شد. به طور نمونه اگر کتاب فضل العلم کافی را بخوانید راهبرد آموزشی اهل بیت ع را کشف خواهید کرد که چه عناصر و مقوماتی به عنوان یک نظام آموزشی بر آن حاکم است. ترغیب به دریافت حداکثری ؛ برتری بخشیدن به عالم عامل بر هفتاد هزار عابد، تعریف و میزان تعاملات علمی طلبه از راهبردهای آموزشی اهل بیت ع است. با این عملکرد ائمه اطهار ع یک گروه از شیعه را تربیت کرده اند که هم می توانند آفات را از جامعه شیعه بزدایند و هم آفت شناسی کنند و هم حافظ دین در جامععه اسلامی باشند و هم شاگرد پروری کنند. به طوری که تمام فرهنگهای دیگر در دامان این راهبرد آموزشی به دست می آیند.

چینش و ترتیب ارائه مباحث

بیان ساختاری که در کتاب اقای کلینی از زبان دکتر هادی حجت آمده است که اصول و فروع و روضه است و این تقسیم بندی مربوط به کاری است که در قرن یازدهم هجری در زمان امین استر آبادی انجام شده است چندان معلوم نیست بر کار اقای کلینی منطبق باشد. بررسی نشان از آن دارد که در الکافی طبقه بندی مفهومی اعم از تشقیق شقوق و اناطه مفاهیم بر همدیگر و اشرفیت برخی بر برخی دیگر ملاک دسته بندی موضوعات اعم از کتابهای الکافی و ابواب هر کتاب است. اما در صوتهای ارائه شده به جهت رعایت ملاحظات آموزشی، و میزان آمادگی مخاطب در فهم موضوعات از کتاب فضل علم شروع شده است و مباحث اخلاقی و تربیتی در ادامه آمده است و تا حد امکان سعی بر آن بوده تا چینش و ترتیب مورد نظر مرحوم کلینی ره معیار کار قرار گیرد. چینش ابواب هر کتاب خود بخشی از فقه الحدیث بسیار عمیق اقای کلینی است مثلا در کتاب فضل علم ، ابتدا وجوب علم را می آورد و بعد فضل علم و صفت علماء زیرا وجوب علم بر فضل علم مقدم است همین مساله در فروع بسیار دقیقتر شده است و می توان ناظر به چنین ترتیبی تحلیلهای فقه الحدیثی عمیق انجام داد. در جلسه مقدماتی روش کار توضیح داده خواهد شد.

دانلود صوت جلسات

از طریق جدول زیر میتوانید صوت جلسات را به صورت بسته صوتی دریافت نمایید. توجه شود که این فایلهای فشرده حاوی صوت جلسه به همراه متن احادیث مطرح شده و همچنین فایل موضوع جلسات است.

ردیف عنوان دانلود
۱ موضوع جلسات
۲ جلسه اول
۳ جلسه دوم
۴ جلسه سوم
۵ جلسات چهارم الی نهم
۶ صوت جلسات ۱۰ الی ۱۷
متن جلسات ۱۰ الی ۱۷

مطالب مرتبط

  1. انس با قرآن و حدیث در هفت قدم، دانلود رایگان کتاب هفت آسمان
  2. معرفی سایتهای حدیث نگاری، حدیث گرافی و پوسترسازی از احادیث
  3. برنامه مطالعاتی «حدیث‌خوانی روشمند» / هفت وادی، چهل منزل / استاد سید محمد کاظم طباطبایی

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد رای: ۱۴

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک گذاری
مطلب قبلیمعرفی مجموعه رمانهای منتشر شده از شخصیتها و دانشمندان جهان اسلام و انقلاب
مطلب بعدیدانلود تقریرات نموداری بدایه الحکمه علامه طباطبایی رحمه الله
متولد ۱۳۵۸ در اهواز، بعد از دوره سطح برای تحصیل دروس خارج وارد شهر مقدس قم و دروس آزاد شدم از دروس آیات عظام شب زنده دار، اراکی و فرحانی و واعظی و حائری و جعفر زاده بهره برده و از پایان نامه سطح چهار حوزه دفاع کردم. به دلیل علاقه به قرآن و حدیث در کنار شرکت در دروس خارج و تدریس سطوح عالی به مرکز تخصصی حدیث رفته و سطح سه حدیث را به پایان رساندم. از سال ۸۸ تا کنون به تدریس صرف؛ الموجز ؛ الاساس؛ رسائل ؛ مکاسب ؛ رجال؛ فقه الحدیث ؛ درایه الحدیث؛ اختلاف الحدیث و تاریخ و مکاتب حدیث مشغول بوده ام. ۴مقاله علمی ترویجی و ۳ مقاله علمی پژوهشی در مجلات حدیثی نگاشته و کلاسهای مهارتی از جمله روش تدریس و تقریر نویسی برگزار کرده ام. آنچه در سالهای اخیر توفیق اساسی بنده بوده خدمت و زمینه سازی تحصیل متعادل و هدایت تحصیلیِ ورودی های جدید حوزه علمیه آیت الله بهجت و مدرسه مبارکه معصومیه بوده و از خداوند میخواهم این توفیق را از بنده سلب ننماید
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طلبه پایه دو معصومیه
طلبه پایه دو معصومیه
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۶:۴۵ قبل از ظهر

ادامه رو بارگزاری نمی فرماید؟