خاطره‌ای جالب از سید ضیاء الدین درّی و تعبیر خوابی که انجام دادند + دانلود کتاب روح مجرد

1
1245
۱
(۱)

دانلود کتاب روح مجرد

در این مطلب، ضمن ارائه یک خاطره جالب از سید ضیاء الدین درّی، به ارائه یک کتاب بسیار ارزشمند یعنی کتاب روح مجرد پرداخته ایم.

آیت الله سید حسین حسینی طهرانی رحمه الله نویسنده کتاب روح مجرد

اکنون خاطره ای از آیت الله محمد حسین حسینی طهرانی، که در کتاب روح مجرد چاپ شده است را خدمت شما دوستان تقدیم مینماییم. ایشان در این بخش از کتاب، به نقل خاطره‌ای جالب، از خوابی که توسط مرحوم سید ضیاء الدین درّی تعبیر شد، پرداخته اند.

ضمنا متن کامل کتاب روح مجرد را نیز در این مطلب قرار داده ایم که در صورت تمایل میتوانید آن را دریافت و مطالعه بفرمایید.

مرحوم آقا سیّد ضیاء الدّین دُرّىّ  یکى از وعّاظ و اهل منبر درجه اوّل طهران، و استاد علوم معقول بودند؛ و اینک متجاوز از سى سال است که فوت کرده‏‌اند. حقیر در پاى منبر ایشان کراراً بوده‌‏ام؛ مسلک حِکَمى و عرفانى در منبر داشت، و بیانش جالب و منبرش محقّقانه بود.

در شب سوّم ربیع الثّانى یکهزار و چهارصد و دوازده هجریّه قمریّه، أخ الزّوجه حقیر: حجّة الاسلام آقاى حاج سیّد حسن معین شیرازى، در منزل بنده در مشهد مقدّس بودند، و از ایشان خواب جالبى را نقل نمودند، که ذکرش مقرون به لطف است:

معمولًا در طهران، هر واعظى را که براى یک دهه براى منبر رفتن در مجلسى دعوت می کردند، در شب آخر وى را براى همان دهه از سال دیگر نیز دعوت مینمودند. در آخرین سالى که مرحوم دُرّى در قید حیات بود، یک شب از دهه محرّم (شب هشتم یا نهم) جوانى از ایشان قبل از منبر سوال می کند که: مراد از این شعر چیست؟:

مرید پیر مغانم ز من مرنج اى شیخ             چرا که وعده تو کردىّ و او بجا آورد

مرحوم درّى میگوید: جواب این سوال را در بالاى منبر میدهم تا براى همه قابل استفاده باشد.

ایشان در فراز منبر از قضیّه نهى آدم أبو البشر از خوردن گندم، و داستان نان جوین خوردن أمیر المؤمنین علیه السّلام را در تمام مدّت درازاى عمر بیان مینماید، و حتّى اینکه آن حضرت در تمام مدّت عمر ابداً نان گندم نخورد و از نان جوین سیر نشد. و سپس میگوید:

مراد از شیخ در این بیت، حضرت آدم، عَلى نبیّنا و آله و علیه السّلام است‏ که وعده نخوردن از شجره گندم را در بهشت داد ولى به آن وفا نکرد و از امر خداوند سرپیچى نمود و گندم را تناول کرد. و مراد از پیر مغان حضرت أمیر المؤمنین علیه السّلام است که در تمام مدّت عمر نان گندم نخورد، و وعده عدم تناول از شجره گندم را او ادا کرده و به اتمام رسانید.

این مجموع تفسیر این بیت بود که وى بر سر منبر شرح داد و منبرش را خاتمه داد.

کتاب روح مجرد، یکی از کتابهای مورد توصیه مقام معظم رهبری

قبل از پایان سال، مرحوم درّى فوت میکند؛ و لهذا در سال بعد، در دهه محرّم در آن مجلس مَدعُوّى که باید حضور داشته باشد، نمى‏تواند شرکت نماید.

درست در سال بعد در دهه محرّم در همان شبى که این جوان سوال را از مرحوم درّى می کند، وى را در خواب مى‏بیند که: مرحوم درّى به نزد او آمد و گفت: اى جوان! تو در سال قبل در چنین شبى از من معنى این بیت را پرسیدى و من آنطور پاسخ گفتم. امّا چون بدین عالم آمده‏‌ام، معنى آن، طور دیگرى براى من منکشف شده است:

مراد از شیخ حضرت إبراهیم علیه السّلام است، و مراد از پیر مغان حضرت سیّد الشّهداء علیه السّلام؛ و مراد از وعده، ذبح فرزند است که حضرت إبراهیم بدان امر خداوند وعده وفا داد، امّا حقیقت وفا را حضرت أبا عبد الله الحسین علیه السّلام در کربلا به ذبح فرزندش حضرت علىّ أکبر علیه السّلام انجام داد.

فرداى آن شب، این جوان در آن مجلس معمولى همه ساله مرحوم درّى مى‌‏آید و این خواب خود را بیان می‌کند. و معلوم است که با بیان این خواب چه انقلابى در مجلس روى داده است.

منبع: کتاب روح مجرد،[یادنامه عارف کامل مرحوم حاج سید هاشم حداد رحمه الله علیه]، ص: ۴۸۲

 نظر مقام معظم رهبری در مورد کتاب روح مجرد

در ذیل تنها گوشه ای از تعاریف و تمجید های شنیده شده از مقام معظم رهبری در مورد این کتاب را که توسط اشخاص مختلفی نقل شده است را بازتاب می دهیم تا جایگاه فوق العاده این کتاب از دیدگاه و منظر ایشان برای مخاطبان روشن شود و موجب تبعیت نیز گردد . به جرأت می توان گفت که این تعابیر شنیده شده از ایشان در مورد این کتاب ، کم نظیر بلکه بی نظیر است.

حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی:

مقام معظم رهبری در ملاقات دوم با علامه طهرانی به ایشان فرمودند: 《من کتاب روح مجرد را از اول تا آخر مطالعه کرده ام.》عادت حسنه آقا (مقام معظم رهبری) این است که هر کتابی را صالح ببینند با دقت از اول تا آخر ان را مطالعه کرده و در پایان آن حاشیه ای می نویسند . . . . من به ایشان گفتم شما که این کتاب را مطالعه نموده اید، نظرتان را در مورد مطالب این کتاب نوشته اید؟ گفتند:《بله تمام نظراتم را نوشته ام.》 بعد آمدم تهران و آن کتاب را از رهبر معظم انقلاب گرفتم و رفتم تمام حاشیه ها را فتوکپی کردم و برداشتم.

آقای لولاچیان (پدرخانم یکی از پسران مقام معظم رهبری) :

من کتاب روح مجرد را دست مقام معظم رهبری چندبار مکرر دیدم، پرسیدم آقا شما این کتاب را چندبار می خوانید؟
فرمودند《هفت بارتاحالا خوانده ام!》

نقل قول حجت الاسلام رضایی تهرانی از مقام معظم رهبری:

آقا سید محمد حسین به عنوان یک تحفه، روح مجرد را برای ما باقی گذاشتند.

دانلود کتاب روح مجرد

مشاهده متن کامل کتاب

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۱ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رسول حق منش
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۵:۱۰ بعد از ظهر
خوب بود طبق تقویم ، در روز وفات یا بزرگداشت علما ، مطلبی هر چند کوتاه از زندگی یا پندهای ایشان می نوشتید.
مخصوصا اگر با رویکرد طلبگی باشد.