نمودار پژوهشی «الفاء المفردة» تهیه شده بر اساس کتاب مغنی الادیب و شروح و حواشی + جمع بندی

3
4723
۴.۲
(۹)

نمودار پژوهشی الفاء المفردة

با سلام به شما دوستان خوب طلبگی تا اجتهادی. در این مطلب قصد داریم نموداری پژوهشی و غنی شده از «الفاء المفردة» که بر اساس کتاب «مغنی الادیب» تهیه شده است را خدمت شما عزیزان تقدیم نماییم.

همان طور که شما عزیزان میدانید، یکی از روش های کمک آموزشی، نموداری کردن مطالب است. این روش دارای محاسن بالایی است که در این مطلب به بخشی از آن مزایا اشاره میکنیم:

 1. حصول دید جامع و ماهواره ای از مطالب که باعث تسلط بالا به تمام شاخه های اصلی و فرعی بحث شده و میتوان در یک نگاه دیدی اجمالی و تفصیلی از بحث به دست آورد
 2. شکل گیری تصویر ذهنی از هر مطلب در جای خود. به این معنا که ذهن انسان میتواند محل مطالب را با توجه به شاخه ها و زیرشاخه ها حفظ کرده و به راحتی یادآوری نماید
 3. امکان مرور سریعتر در بازخوانی های بعدی
 4. امکان حاشیه نگاری آسانتر و شکیلتر و قرار گرفتن حاشیه دقیقا در جایی که باید باشد

محاسن نموداری سازی محدود به این موارد نیست بلکه میتوان موارد بیشتری را به آن افرود. اما محصولی که امروز تقدیم شما میگردد با روش خاصی تهیه شده است که ابتدا باید به معرفی این روش و مزایای آن بپردازیم.

روش تهیه نمودار، ویژگی ها و طرز استفاده

این محصول یک «نمودار پژوهشی» است که دارای ویژگی های زیر است:

 1. بدنه اصلی نمودار به زبان عربی است. علت این کار این است که این نمودار در سطح «تعمیق علم نحو» قرار دارد. کتاب مغنی الادیب آخرین کتابی است که در زمینه نحو در حوزه های علمیه خوانده میشود و لازم است طلبه بعد از خواندن این کتاب به سطح قابل قبولی از تسلط به این علم دست یافته باشد بنابراین اصلا شایسته نیست کتاب یا نموداری که در این سطح تهیه و ارائه میشود به زبان فارسی باشد. اصولا انتقادات وارد به روش نموداری کردن نیز بیشتر ناظر به همین جنبه است، زیرا نمودارهای تهیه شده از کتب نحوی و حتی همین کتاب، اکثرا و شاید همه به زبان فارسی است که اصلا مناسب نیست.
 2. ترجمه فارسی اشعار و متن در صورت نیاز به صورت حاشیه اضافه شده است و در جایی که لازم باشد توضیحات و حواشی به صورت فارسی اضافه شده است تا جایی که مطلب گنگ و نامفهومی باقی نمیماند
 3. متن اصلی کتاب مغنی الادیب از حواشی به کمک تمهیدات گرافیکی تفکیک شده است. به این ترتیب برای دور اول مطالعه لازم است که ضمن مطالعه متن اصلی تمام شروح و حواشی نیز مطالعه گردد اما برای مرور تنها خواندن متن اصلی کافیست و این نیز به نوبه خود مزیت بالایی به حساب میاید که ضمن افزایش سرعت مطالعه، از خستگی و سردرگمی خواننده جلوگیری مینماید.
 4. ملاک اصلی در نموداری سازی، حل ابهامات و روانسازی فهم مطلب و همچنین مشخص شدن مباحث اصلی و فرعی است که این مهم به کمک شروح و حواشی و مطالب ارائه شده توسط اساتید تأمین شده است. به همین علت ممکن است گاهی حاشیه هایی که ارائه شده است به علت پیچیده بودن مطلب یا جای تحقیق بیشتر، به صورت مفصل ارائه شده باشد که به علت جداگردن این مطالب از متن اصلی، آسیبی به ساختار اصلی بحث وارد نمیشود.
 5. ارائه جمع بندی در پایان بحث. گاهی فرورفتن در شاخه های فراوان و جزئیات باعث سردرگمی و دور از دسترس شدن جمع بندی نهایی میشود. به همین خاطر در پایان یک جمع بندی پژوهشی نیز ارائه شده است
 6. نسخه چاپی در دو حالت ارائه شده است به این ترتیب که شما میتوانید این نمودار را در چند صفحه A3 مستقل چاپ و پشت سر هم استفاده نمایید یا اینکه از فایل دیگر که نمودار به صورتی کلی است استفاده کنید به این شکل که تمام صفحات را در قطع A3 چاپ کرده و با در کنار هم قرار دادن صفحات نمودار بزرگ را ایجاد نمایید که البته این روش نیز دارای مزایای زیادی است از جمله اینکه شما میتوانید آن را بر روی دیوار نصب کرده و تمام مباحث را در یک نگاه مشاهده و مرور نمایید.
این مطلب هم خواندنیه:  نمودار قواعد وزن بر اساس کتاب صرف ساده (استاد مهدی کچویی)

نکته مهم بعدی اینکه «گروه طلبگی تا اجتهاد» در حال آماده سازی «نمودار پژوهشی» کل کتاب مغنی الادیب (باب اول و رابع) با همین روش است لذا در پایان لازم است از شما مخاطبین عزیز درخواستی داشته باشیم و آن اینکه لطفا با توجه به اینکه هیچ محصولی خالی از اشکال نیست حتما حتما با دقت نمودار را مطالعه بفرمایید و نکات فنی، علمی و … که به نظرتان میرسد را در جهت تکامل و ارتقای کیفی کار، به ما هدیه کنید.

مطالب مرتبط:

 1. آرشیو صوت تدریس «مغنی الادیب ۲» استاد «محمد عابدی»
 2. صوت تدریس مغنی الادیب ۱ استاد روح الله راسل
 3. مغنی الادیب در لپ تاپ شما + دانلود (مغنی الادیب در وان نوت) ویراست دوم
 4. شرح فارسی مغنی ۱ و ۲ + دانلود فایل وان نوت
 5. آرشیو صوت تدریس «مغنی الادیب» استاد «سید سلمان حسینی»
 6. آرشیو صوت تدریس مغنی الادیب استاد «هاشمیان» (مغنی ۱ و ۲)
 7. نمودار درختی ایکس مایندی مغنی (همزه مفرده – آ و أجل و إذ)

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. تعداد رای: ۹

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد
احمد
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۱۱:۳۲ بعد از ظهر

سلام علیکم. با تشکر از زحمات بی دریغ و مخلصانه و روشمند عزیزان در صورتیکه در دسته بندی کتاب مغنی از نظر «غرض ابتدایی و ثانوی ، اختلاف لهجات عربی، حقیقت و مجاز ، مفاهیم کلی و جزئی، … » مورد بررسی قرار بگیرد بسیار عالی میشود. واقف هستید که ابن هشام انصاری اصولا دید بلاغی به ادبیات نداشته اند و در کتبی که جمع کرده اند و تحت عنوان مغنی تالیف کرده اند گویا اصلا از بلاغت استفاده نکرده اند. در صورتی که بسیاری از تقسیمات وی از نظر بلاغی و حتی گاهی منطقی غلط است. مثلا اقسام لو… بیشتر بخوانید

مهرداد
مهرداد
۱۳۹۷-۰۷-۱۷ ۱۰:۵۸ قبل از ظهر
عالی بود