دانلود فایل ایکسمایندی و pdf الگوریتم اجتهادی صاحب جواهر رحمه الله در بیان آیت الله ربانی بیرجندی حفظه الله

0
770
۳
(۲)

بسم الله الرحمن الرحیم… پیش تر الگوریتم اجتهادی برخی از فقها تقدیم شد. در این مطلب الگوریتم اجتهادی صاحب جواهر رحمه الله تقدیم می شود.حضرت امام با تعبیر کردن از فقه اهل بیت علیهم السلام به فقه جواهری مقام صاحب جواهر را در فقه به بالاترین درجه رساند.

حضرت امام درباره ایشان می فرماید:

وقتى كه در متأخرين از علما ملاحظه مى‏كنيم مى‏بينيم كه «صاحب جواهر» يك همچو كتابى نوشته است كه اگر صد نفر انسان بخواهند بنويسند شايد از عهده برنيايند و اين كاخ‏نشين نبوده. آن طور كه نقل مى‏كنند در آن وقتى كه ايشان اين كتاب را نوشته‏اند سرداب در نجف نبوده، سرداب را «شيخ انصارى» از ايران براى نجف سوغات برده، يك منزل محقر داشتند و در يك اتاقشان باز بوده به يك دالانى- از قرارى كه نقل مى‏كنند- كه در آن هواى گرم نجف يك نسيمى، نسيم داغى مى‏آمده است و ايشان مشغول تحرير «جواهر» بودند. از يك آدمى كه علاقه به شكم و شهوات و مال و منال و جاه و امثال اينها دارد اين كارها نمى‏آيد؛ طبع قضيه اين است كه نتواند.

در جای دیگری ایشان می فرماید:

از موضوعاتى كه بايد در فكر آينده‏اش باشيم، وضع روحانيت است، وضع درسى روحانيت است. در مورد وضع درسى آنچه پرسيدم، گفته‏اند خوب است. البته خوب داريم تا خوب، يك موقعى خوب است كه صاحب جواهر و شيخ مرتضى تربيت مى‏شود، و يك موقعى خوب است كه ماها به وجود مى‏آييم، بين اين دو خيلى فاصله است. براى اينكه افرادى مثل صاحب جواهر تربيت شود بايد دسته بسيارى مُمَحَّض بر تحصيل شوند، خود را مهيا كنند تا فقه را به صورت قديم تحصيل نمايند. مسأله ديگر، مسأله تشريفات حوزه‏هاى روحانيت است كه دارد زياد مى‏شود. وقتى تشريفات زياد شد، محتوا كنار مى‏رود. وقتى ساختمانها و ماشينها و دم و دستگاهها زياد شود، موجب مى‏شود بنيه فقهى اسلام صدمه ببيند، يعنى با اين بساطها نمى‏شود شيخ مرتضى و صاحب جواهر تحويل جامعه داد. اين موجب نگرانى است و واقعاً نمى‏دانم با اين وضع چه كنم. اين تشريفات اسباب آن مى‏شود كه روحانيت شكست بخورد. زندگى صاحب جواهر را با زندگى روحانيون امروز كه بسنجيم، خوب مى‏فهميم كه چه ضربه ‏اى‏ به دست خودمان به خودمان مى‏زنيم. يك قصه هم قصه بعضى ائمه جمعه و بعضى از علماى بلاد است كه با دخالتهاى بى‏مورد خود در امور دولت، اسباب اين مى‏شوند كه مردم از آنها كنار گيرند.

این مطلب هم خواندنیه:  دانلود الگوریتم اجتهادی محقق ثانی رحمه الله از بیان خود ایشان در رساله طریق استنباط احکام

در بیان دیگری ایشان می فرمایند:

از امور مهمى كه اين جانب نگران آن هستم مسائل حوزه‏هاى علميه خصوصاً حوزه‏هاى بزرگ مثل حوزه مقدسه قم است. آقايان علماى اعلام و مدرسين محترم كه خير خواهان اسلام و كشورهاى اسلامى هستند، توجه عميق كنند كه مبادا تشريفات و توجه به ساختمانهاى متعدد براى مقاصد سياسى و اجتماعى اسلام، آنان را از مسئله مهم اصلى حوزه‏ها كه اشتغال به علوم رايج اسلامى و خصوصاً فقه و مبادى آن به طريق سنتى است، اغفال كند، و مبادا خداى نخواسته اشتغال به مبادى و مقدمات موجب شود كه از غايت اصلى كه ابقا و رشد تحقيقات علوم اسلامى، خصوصاً فقه به طريقه سلف صالح و بزرگان مشايخ همچون «شيخ الطائفه» و أمثاله- رضوان اللَّه تعالى عليهم- و در متأخرين همچون «صاحب جواهر» و شيخ بزرگوار «انصارى»  عليهم رضوان اللَّه تعالى- بازدارد. اسلام اگر خداى نخواسته هر چيز از دستش برود ولى فقهش به طريقه موروث از فقهاى بزرگ بماند، به راه خود ادامه خواهد داد. ولى اگر همه چيز به دستش آيد و خداى نخواسته فقهش به همان طريقه سلف صالح از دستش برود، راه حق را نتواند ادامه داد و به تباهى خواهد كشيد.

حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله نیز می فرماید:

خدا صاحب جواهر را غريق رحمت کند،او سلطان در فقه است؛ اگر مي‌خواهيد ملّا شويد و اگر بخواهيد سرمايه حوزوي شويد، هيچ چاره‌اي نداريد مگر اينکه در خدمت جواهر باشيد. او سلطان فقه است و کلّ فقه در دست اوست و قلم، قلم سُربي است،او مکه نرفت و خيلي از جاها نرفت، نشست در کنار مضجع ملکوتي حضرت امير(سلام الله عليه) و اين را سُرب ريخته، اين است. (درس خارج فقه ۱۲ آبان۹۴)

این مطلب هم خواندنیه:  دانلود فایل ایکسمایند الگوریتم اجتهادی شیخ طوسی رحمه الله در تعارض و عمل به اخبار شریف از مقدمه کتاب استبصار

ایشان در بیان دیگری درباره ایشان می فرمایند:

مرحوم استاد شیخ محمد تقی آملی که از شاگردان بنام مرحوم قاضی است، برای ما می گفت: استاد مرحوم شیخ عبدالنبی(قدس سره) از مرحوم شیخ انصاری (قدس سره) نقل کرد که مرحوم شیخ انصاری فرمود: به هیچ مطلبی در کتاب های فقهی نرسیدم؛ الا اشار الیه صاحب جواهر بنفی او اثبات. این سخن از مرحوم شیخ انصاری است که من به هر مطلبی رسیده ام، مورد اشاره صاحب جواهر بود. (سخنرانی معروف ایشان در آبان ۷۸ بعد از داستان جسارت منتظری)

در بیان دیگری نیز می فرمایند:

صاحب جواهر سلطان فقه است. می‌بینید این کشتی‌های اقیانوس‌پیما خیلی‌هایشان سعی می‌کنند آنجا که عمق عمیقی دارد آنجا کشتی نرانند؛ ولی این بزرگوار می‌رود به آنجا، می‌فهمد که چقدر عمیق است، خبر می‌دهد و بعد برمی‌گردد؛ بارها ما تجریه کردیم.خیلی از فقها که حرف‌های مشهور را می‌زنند؛ اما ایشان سلطان فقه است. حشرش با انبیا!(بیانات در آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی(ره) توسط آیت الله جوادی آملی، روز پنجشنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۷  )

 

دانلود فایل ایکسمایند الگوریتم اجتهادی صاحب جواهر رحمه الله در بیان آیت الله ربانی بیرجندی حفظه الله

دانلود فایل pdf الگوریتم اجتهادی صاحب جواهر رحمه الله در بیان آیت الله ربانی بیرجندی حفظه الله

این مطلب رو پسندیدید؟

برای امتیازدهی روی یک ستاره کلیک فرمایید

میانگین امتیاز ۳ / ۵. تعداد رای: ۲

هنوز این مطلب امتیادهی نشده. شما می تونید اولین نفر باشید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها