طلبگی تا اجتهاد

آنچه که لازم است عرض بکنم - که از همه‌ی این مطالب مهمتر است - نسبت حوزه‌های علمیه است با انقلاب و نظام اسلامی. هیچ کس در عالم روحانیت، اگر انصاف و خرد را میزان قرار بدهد، نمیتواند خودش را از نظام اسلامی جدا بگیرد. نظام اسلامی یک امکان عظیمی را در اختیار داعیان الی‌اللّه و مبلّغان اسلام قرار داده… این فرصت تا امروز کِی برای روحانیت وجود داشته؟
علاوه بر این، ابزارهای تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست![خطاب به روحانیون!).
اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ نبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده‌ای کردید؟ نظام اسلامی یک چنین خدمتی به ما معممین و روحانیون کرده. مگر میتوانیم خودمان را کنار بگیریم؟
بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19/07/1391

جستجو

بایگانی

نويسندگان

پربحث ترين ها

رسانه های همسو

۰

دانلود مجموعه پوسترهای زیبا از رابطه طلاب حوزه علمیه و فضای مجازی در بیان امام خامنه ای

//bayanbox.ir/view/8955637106078016076/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C1.png

بسم الله الرحمن الرحیم

اخیرا حضرت آقا در جمع برخی فعالان فرهنگی فرمودند:

فضای مجازی قتلگاه نوجوانان و جوانان شده است و منطقه عظیمی از این فضا اکنون در دست دشمن است و آن ها هم دارند به ما ضربه می زنند. کارهایی صورت گرفته، اما کافی نیست. باید دشمن را از فضای مجازی بیرون برانید. (19 آبان 95)

پوستر اوّل: باز هم بعضی دل نمى کنند...

به نظر من، با این نرم افزارهای رایانه ای، امروز باید در حوزه هاى علمیه، در یک سال به قدر صد سال گذشته پژوهش گسترش پیدا کند. واقعاً این طور است. بنده که نگاه مى کنم، مى بینم: یکبار ما یک روایت را خواستیم پیدا کنیم، آن قدر گشتیم. آخر هم پیدا نکردیم و از اصل کار منصرف شدیم. حالا همین طور، هرچه دلتان مى خواهد، جلو شما مى آید. مثل اینکه بگویند «فلان کس، هرچه بگویى، فوراً حاضر مى کند!».  لذا، پژوهشگران واقعاً عذر ندارند. امروز جوانان اهل پژوهش، اگر پژوهش نکنند عذر ندارند... غصّه این جاست که امروز هم که این مسائل هست، باز بعضى افراد از همان روشهاى قدیمى دل نمى کنند.

از بیانات در دیدار اعضاى مرکز تحقیقات رایانه ‏اى علوم اسلامى نور 2/ 10/ 72
 


پوستر اول امام خامنه ای و فضای مجازی

 

پوستر دوّم: رایانه هست... پژوهش دسته جمعی هست...

حوزه بایستى دستگاههاى پژوهش داشته باشد. اگر یک نفر بنشیند براى خودش پژوهش کند، البته چیز باارزشى است؛ اما کار این مجموعه‏ ى عظیم حوزه این نیست... اگر شما علما، در قم بنشینید و در این مجموعه ‏ى به این عظمت پژوهش کنید و تازه این پژوهش ها، مثلًا گوشه ای از آن پژوهشهای یک نفر که تنها نشسته و پژوهش کرده است، نشود، این چه قیمتى دارد؟ امروز در یک مجموعه علمى، کار پژوهش، ضابطه، قانون و روشهاى پیشرفته دارد؛ رایانه هست؛ پژوهش دسته جمعى هست؛ پژوهش در مسائلِ لازم هست؛ اما در حوزه، اول اینکه در امرى که لازم نیست، پژوهش می کنند؛ دوم اینکه دو نفر در امر واحدى پژوهش مى‏ کنند و تولید واحدى را به ‏وجود مى ‏آورند! در باب پژوهش، سازماندهى و نظم لازم است؛ این نظم در حوزه ‏ى علمیه وجود ندارد!
از بیانات امام خامنه ای در جمع علما و مدرّسان و فضلاى حوزه ‏ى علمیه ‏ى قم،

در خجسته سالروز میلاد حضرت مهدى (عجّل الله تعالى فرجه) 30/ 11/ 1370
 


پوستر دوم امام خامنه ای و فضای مجازی

 

پوستر سوم:  بعضی اصلا با رایانه آشنایی ندارند...

پایگاه‌هاى اینترنتىِ فراوانى وجود دارد که هدفشان این است که عفّت جوان را، حیاى جوان مسلمان را -چه پسر، چه دختر- از بین ببرند؛ پرده‌ى حیاى او را بِدرند؛ اصلاً همّتشان این است و براى این برنامه‌ریزى میکنند. ... این ابزارى مناسب با همان بلایى که در آن هست لازم دارد؛ داروى آن بیمارى همان چیزى است که در اختیار روحانیّون است، در اختیار اهل دین است، در اختیار دانایان مذهب است. ما باید خودمان را مجهّز کنیم؛ خیلى از ماها مجهّز نیستیم، خیلى از ماها نمیدانیم، نه از جنبه‌هاى نرم‌افزارى، نه از جنبه‌هاى سخت‌افزارى. بعضى‌ها با این روشهاى جدید اصلاً آشنایى ندارند، با رایانه و مانند آن اصلاً آشنا نیستند، معنایش را نمیدانند، اهمّیّت این کار را درک نمیکنند. مى‌بینیم ما ....  این یک عرصه‌اى است که داراى منافع بى‌شمار و داراى مضرّات بى‌شمار است؛ عرصه‌ى فضاى مجازى این‌جورى است؛ میتوان از آن حدّاکثر منافع را [کسب کرد]؛ همان کارى که آن دشمن میکند، شما [هم] میتوانید بکنید در جهت عکس؛ [یعنى‌] مفاهیم اسلامى و معارف اسلامى را پخش کنید بدون هیچ مانع و رادعى؛

بیانات در اوّلین جلسه‌ درس خارج فقه در سال تحصیلى جدید 1395/06/160
 


پوستر سوم امام خامنه ای و فضای مجازی

 

پوستر چهارم :  به این کارها باید وارد بشوند....

 بعضى‌ها از این مردمان مؤمن، جوانهاى مؤمن از معمّم و غیر معمّم، روحانى و غیر روحانى -بعضى غیر روحانیّون در این زمینه [فعالیت فرهنگی در فضای مجازی] فعّال‌تر هم هستند- کارهاى بسیار خوبى را انجام میدهند؛ ناگهان در سطح دنیا یک مطلبى را، یک مفهومى را، یک فکر درستى را منتشر میکنند، طرف مقابل میماند. بعضى [روحانیون] از این جهت نقص دارند که با این کار، با این فن آشنا نیستند؛ بعضى هم مشکلات نرم‌افزارى دارند، جواب شبهات را نمیدانند، ... اینها را باید بشناسیم، اینها را باید بدانیم؛ اینها کارهاى حوزه‌هاى علمیّه است و حوزه‌هاى علمیّه به این کارها باید وارد بشوند. معناى این، آن نیست که ما فقاهت را کنار بگذاریم؛ نه، این عین فقه است. فقه فقط احکام عملى نیست؛ «فقه الله الاکبر» معارف اسلامى است...

بیانات در اوّلین جلسه‌ درس خارج فقه در سال تحصیلى جدید 1395/06/160
 


پوستر چهارم امام خامنه ای و فضای مجازی

 

پوستر پنجم : مبادا این فرصت ضایع شود...

ابزارهای تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری الان در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ مبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده‌ای کردید؟ نظام اسلامی یک چنین خدمتی به ما معممین و روحانیون کرده. مگر میتوانیم خودمان را کنار بگیریم؟

بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 1391/07/19

 

پوستر پنجم امام خامنه ای و فضای مجازی

 

 


مطالب مرتبط:

  1. 10 پوستر از تک جملات ناب حضرت آیت الله احمد جنتی، رئیس انقلابی و ضد نفوذ مجلس خبرگان رهبری
  2. 10 پوستر از نکته های ناب حضرت امام خمینی رحمت الله علیه به همراه نسخه های قابل بازآفرینی
  3. 10 پوستر از مطالب ناب حضرت آیت الله مصباح یزدی و یا مطالب بزرگان پیرامون ایشان
  4. دانلود مجموعه پوستر آیه نگاری با کیفیت بالا برای پس زمینه رایانه و گوشی همراه
  5.  الزامات و بایسته های فعالیت در فضای مجازی از منظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دام ظله

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی