طلبگی تا اجتهاد

آنچه که لازم است عرض بکنم - که از همه‌ی این مطالب مهمتر است - نسبت حوزه‌های علمیه است با انقلاب و نظام اسلامی. هیچ کس در عالم روحانیت، اگر انصاف و خرد را میزان قرار بدهد، نمیتواند خودش را از نظام اسلامی جدا بگیرد. نظام اسلامی یک امکان عظیمی را در اختیار داعیان الی‌اللّه و مبلّغان اسلام قرار داده… این فرصت تا امروز کِی برای روحانیت وجود داشته؟
علاوه بر این، ابزارهای تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست![خطاب به روحانیون!).
اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ نبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده‌ای کردید؟ نظام اسلامی یک چنین خدمتی به ما معممین و روحانیون کرده. مگر میتوانیم خودمان را کنار بگیریم؟
بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19/07/1391

جستجو

بایگانی

نويسندگان

پربحث ترين ها

رسانه های همسو

۷۷ مطلب توسط «محسن بهرامی» ثبت شده است

 • کلیپ صوتی فراخوان علامه جوادی آملی برای دعوت از نوجوانان و جوانان خوش استعداد جهت حضور در حوزه + ثبت نام ورودی حوزه سال 98
   بصیرت اجتماعی 

  کلیپ صوتی فراخوان علامه جوادی آملی برای دعوت از نوجوانان و جوانان خوش استعداد جهت حضور در حوزه + ثبت نام ورودی حوزه سال 98

  بسم الله الرحمن الرحیم

  این روزها ایام ثبت نام برای حضور در میان سربازان تفقهی - انذاری حضرت ولی عصر ارواحنا فداه در حوزه های علمیه ی کشور است(اینجا). به همین مناسب کلیپ صوتی زیر که بخشی از سخنان شنیدنی آیت الله العظمی جوادی آملی درباره طلبه شدن در حوزه علمیه و برکات این طلبگی و تشویق پدر و مادرها به این امر خطیر است تقدیم می شود. ان شاء الله بشنوید و در بازنشر کوشا باشید.

 • دانلود نمودار ایکس مایندی متن عربی لمعه شهید اول رحمه الله به روز شد
   فقه نمودارها 

  دانلود نمودار ایکس مایندی متن عربی لمعه شهید اول رحمه الله به روز شد

  بسم الله الرحمن الرحیم

  کتاب اللمعه الدمشقیه فی فقه الامامیه نوشته ی شهید اول رحمه الله از معتبرترین کتب فقهی مختصر و موجز است که در آن یک دوره فقه عصر شهیدین به خوبی ارائه شده است. این کتاب سالهاست متن درسی حوزه های علمیه ی شیعه است. با توجه به پیچیدگی شرح شهید ثانی رحمه الله خوب است طلاب پیش از ورود به خوانش این متن، ابتدا اجمالا با ساختار مباحث کتاب شهید اول آشنا شوند تا به خوبی در فضای بحث شهید ثانی و هندسه ی مباحث قرار گیرند. در ادامه نمودار ایکس مایندی متن لمعه ی شهید اول رحمه الله تقدیم شده است. فعلا این نمودار در محدوده ی نیمسال اول فقه یک و دو آماده شده است و ان شاء الله به مرور تکمیل و ارائه خواهد شد. بی شک مثل هر تولید طلبگی دیگر این محصول نیز از اشکال خالی نیست و ان شآء الله با عنایت شما دوستان فاضل و اساتید گرامی در آینده نسخه های اصلاح شده جایگزین خواهد شد.

 • نمودار الگوریتم اجتهادی شهید ثانی رحمه الله از بیان خود ایشان + دانلود PDF
   اصول اصول اصول 

  نمودار الگوریتم اجتهادی شهید ثانی رحمه الله از بیان خود ایشان + دانلود PDF

  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از مهمترین دستاوردهایی که حاصل عمر فقهای شیعه در آن نهفته است الگوریتم اجتهادی فقهای ماست. برخی فقها در آثار خود این الگوریتم را صریحا بیان فرموده اند ولی برخی دیگر صریح اشاره نفرموده اند و باید با پژوهش های روش شناسانه و استقصای روش فقاهت این بزرگواران در مسائل مختلف به روش اجتهادی آنان رسید از جمله ی فقهایی که صریحا روش اجتهادی خود را ارائه فرمودند شهید ثانی اعلی الله مقامه الشریف به عنوان یکی از بزرگان فقهای شیعه است. در ادامه الگوریتم اجتهادی ایشان به صورت نموداری شده از متن بیان شده توسط خود این بزرگوار تقدیم می گردد.

 • خشاب تبلیغی دانلود رایگان بسته های رسانه ای موضوعی همیار رسانه ای طلاب در تبلیغ
   هویت طلبگی محصولات مأموریت‌ها و بایسته‌های طلبه تبلیغ بسته محتوای تبلیغی 

  خشاب تبلیغی دانلود رایگان بسته های رسانه ای موضوعی همیار رسانه ای طلاب در تبلیغ

  بسم الله الرحمن الرحیم

  امروزه دیگر رابطه نداشتن طلاب با فضاهای رسانه ای جدید هیچ توجیهی ندارد و محرومیت آنها از توانمندی در استفاده از رسانه های نوین در محافل مردمی پذیرفته نمی شود.  از این رو باید برای تجهیز و توانمندسازی طلاب در استفاده از رسانه های جدید تدبیر جدی در حوزه های علمیه اندیشیده شود. یکی از ساده ترین تدبیرها آماده کردن بسته های رسانه ای همراه برای کمک رسانه ای به طلاب در فضاهای تبلیغی است. بر همین اساس چندی پیش موسسه رسانه ای خواجه طوسی (اینجا) اقدام به آماده سازی چنین بسته هایی نمود. برخی طلاب نیز خود به این احتیاج واقف شده اند و آستین بالا زده و کم کم در حال جمع آوری و دسته بندی محتواهای خوب در رایانه های شخصی خود هستند که امید است این فعالیتها در مرکزی حوزوی هم رسانی و نظم دهی شده و بسته های تجمیعی قدرتمندی آماده سازی شود. در همین راستا تعدادی بسته با حجم حدود 8 گیگابایت که نمونه ای از یک بسته ی مفصل حدود 180 گیگابایتی است در ادامه تقدیم می گردد. برای شروع می توانید از همین بسته ها شروع بفرمایید تا بمرور بسته همیار رسانه ای تبلیغی شما جامع تر، متنوع تر و قدرت مندتر از نظر فنی و هنری و محتوایی شود.

  ملاک انتخاب در بسته ی اصلی 180 گیگی بر اساس اعتلای محتوای قدرت هنری و کیفیت رسانه ای بوده است که البته به دلیل محدودیت فضای آپلود برای ارائه در سایت بسیاری از محتواها در این بسته های کوچک جاسازی نشده است.

 • پوسترهایی از بیانات حضرت امام خمینی درباره آخوندهای فاسد و مرزبندی با آنان
   هویت طلبگی پوسترهای با کیفیت 

  پوسترهایی از بیانات حضرت امام خمینی درباره آخوندهای فاسد و مرزبندی با آنان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از مهمترین نکاتی که همواره در سیره ی اهل بیت علیهم السلام و انبیاء الهی مطرح بوده است مرزبندی با دشمنان خدا در هر لباس و هر فرقه و نحله ای است. مرزبندی های گفتمانی و کلی همواره علنی بوده است ولی مرزبندی با اشخاص گاهی علنی و گاهی به مصالحی نیمه علنی و  غیر علنی بوده است. امام راحل عظیم الشان نیز همین سیره را داشتند و با دشمنان خدا در هر لباس و کسوتی همواره مرزبندی می فرمودند. در ادامه نمونه هایی از مرزبندی علنی حضرت امام با هم لباس های فاسد را مشاهده می فرمایید. بحثی که در بیان حضرت آقا با تعبیرات اسلام آمریکایی و شیعه انگلیسی مطرح شد و ایشان همچنین در جبهه ی خودی نیز با تعبیر حوزه ی انقلابی با حوزویان غیر انقلابی مرزبندی فرمودند.

 • دانلود بازی های اندرویدی سالم، آموزنده و اسلامی
   تبلیغ 

  دانلود بازی های اندرویدی سالم، آموزنده و اسلامی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از نیازهای طلاب عزیز و فعال برای ارتباط گیری با کودکان و باز نمودن پنجره ی ارتباطی با این طیف مهم، آشنایی با بازیهای حکیمانه، سالم و پاک در فضای مجازی و داشتن چنین بازی هایی بر روی گوشی های هوشمند خود است. البته متاسفانه بسیاری طلاب بزرگوار فرصت بررسی بازی های موجود و انتخاب موارد سالم و کاربردی با مفاهیم آموزنده و اسلامی را ندارند که این مطلب کار را برای این عزیزان هموار می کند.

  الحمدلله در سالهای اخیر بازیهای اندرویدی سالم و قابل قبولی در کشور تولید شده است. در ادامه سعی نمودیم تعدادی بازی سالم برای گوشیهای طلاب علاقه مند به فضای تبلیغی کودکان ارائه دهیم. البته هر پدر و مادر دغدغه مندی که علاقه مند است فرزند دلبندش از بازی های سالم و آموزنده بهره مند شود و وقتش در بازی های مخرب و خشن و آسیب زا تلف نگردد و دچار آسیبهای این حوزه نشود نیز این مطلب برایش فوق العاده کاربردی و سودمند خواهد بود.

 • معرفی کانالهای پیام رسان ایرانی ایتا:کانال حوزوی، کانال علما و مدارس و ..
   بصیرت اجتماعی فرهنگ 

  معرفی کانالهای پیام رسان ایرانی ایتا:کانال حوزوی، کانال علما و مدارس و ..

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  الحمدلله چند وقتیست یک پیام رسان ایرانی خوش دست و سریع به نام ایتا راه اندازی شده که تا حد زیادی شبیه تلگرام است و کسانی که با تلگرام انس داشتند راحت می توانند با این پیام رسان هم خو بگیرند.

  در ادامه پیوند کانالهای حوزوی و روحانیون و سایر کانالهای انقلابی در این پیام رسان تقدیم می گردد.

 • مجموعه پوستر از بیانات ناب آیت الله محسن اراکی
   پوسترهای با کیفیت 

  مجموعه پوستر از بیانات ناب آیت الله محسن اراکی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از خوش فکر ترین و نواندیش ترین اساتید و بزرگان حوزه ی علمیه قم حضرت آیت الله شیخ محسن اراکی حفظه الله هستند. چند ماهی هست که به لطف خدا طلاب انقلابی مدرسه ی معصومیه توفیق یافته اند و از درس اخلاق این فقیه متاله بهره مند می شوند. اقدامی که  در کنار توفیق میزبانی شهدای گمنام یکی از دو توفیق بزرگ این مدرسه در چهار سال اخیر محسوب می شود. در ادامه پوسترهایی از بیانات ناب ایشان تقدیم می گردد.

 • جریان حوزوی دنبال کننده ی بحث حجاب اجباری چه کسانی هستند؟
   بصیرت اجتماعی فرهنگ 

  جریان حوزوی دنبال کننده ی بحث حجاب اجباری چه کسانی هستند؟

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اخیرا حضرت آقا نسبت به حوزویونی که بحث حجاب اجباری را مطرح می کنند حساست نشان دادند. ما طلبه ها باید مراقب باشیم و بدانیم این افراد و احیانا نهادها چه کسانی هستند؟

 • معرفی کانالهای حوزوی و انقلابی پیام رسان ایرانی گپ
   بصیرت اجتماعی 

  معرفی کانالهای حوزوی و انقلابی پیام رسان ایرانی گپ

  بسم الله الرحمن الرحیم

  الحمدلله یک پیام رسان ایرانی با کیفیت و قابل رقابت با مشابه خارجی چند وقتی است فعال شده است. کافیست پیام رسان گپ را امتحان بفرمایید تا تصدیق نمایید که این پیام رسان جایگزین خوبی برای نمونه خارجیست.