طلبگی تا اجتهاد

آنچه که لازم است عرض بکنم - که از همه‌ی این مطالب مهمتر است - نسبت حوزه‌های علمیه است با انقلاب و نظام اسلامی. هیچ کس در عالم روحانیت، اگر انصاف و خرد را میزان قرار بدهد، نمیتواند خودش را از نظام اسلامی جدا بگیرد. نظام اسلامی یک امکان عظیمی را در اختیار داعیان الی‌اللّه و مبلّغان اسلام قرار داده… این فرصت تا امروز کِی برای روحانیت وجود داشته؟
علاوه بر این، ابزارهای تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست![خطاب به روحانیون!).
اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ نبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده‌ای کردید؟ نظام اسلامی یک چنین خدمتی به ما معممین و روحانیون کرده. مگر میتوانیم خودمان را کنار بگیریم؟
بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19/07/1391

جستجو

بایگانی

نويسندگان

پربحث ترين ها

رسانه های همسو

۱۱ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

 •  نحو 1

  قاعده مراعاة الخبر

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  فَلَمَّا رَأَى الشَّمْسَ بَازِغَةً قَالَ هَـٰذَا رَبِّی هَـٰذَا أَکْبَرُ ۖ فَلَمَّا أَفَلَتْ قَالَ یَا قَوْمِ إِنِّی بَرِیءٌ مِّمَّا تُشْرِکُونَ (انعام/78)

   

  سؤال: همان طور که مشاهده می‌کنید در این آیه شریفه، مرجع ضمیرِ هذا، الشمس است که مؤنث است و باید ضمیر، هذه آورده می‌شد، اما مشاهده میکنیم که ضمیر به صورت مذکر آمده است، چرا؟

 •  صرف

  متعدی به حرف جرّ

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِکُمْ وَ فَازَ الْفَائِزُونَ بِوِلاَیَتِکُمْ ‏بِکُمْ یُسْلَکُ إِلَی الرِّضْوَانِ

  (فرازی از زیارت جامعه کبیره)

   

  سؤال: طبق فرهنگ لغت، فعل یَسلُکُ، یک فعل لازم است اما مشاهده می‌کنید که در عبارت فوق، این فعل مجهول شده است، چطور این اتفاق افتاده است؟

  پاسخ این سؤال روشن است و آن اینکه این فعل ابتدا به حرف جرّ متعدی شده و بعداً مجهول شده است.

  در این مطلب نکاتی پیرامون مبحث متعدی به حرف جرّ ارائه شده است.

 •  نحو 1

  جمله فعلیه و اسمیه

  بسم الله الرحمن الرحیم

  در کتاب نحو مقدماتی و در تعریف جمله اسمیه نوشته شده است ... 

  جمله اسمیه، جمله ایست که با اسم شروع می‌شود و جمله فعلیه جمله ایست که با فعل شروع می‌شود. اگر طبق این تعریف بخواهیم جمله "کیف جاء زیدٌ" یا "ایاک نعبدُ" را از نظر اسمیه و فعلیه مشخص کنیم، باید بگوییم این جمله ها اسمیه هستند در حالی که به این صورت نیست، بنابراین بهتر است در پی معیاری مطمئن‌تر و فراگیرتر برای تشخیص جمله اسمیه و فعلیه باشیم...

  در این مطلب به این موضوع پرداخته ایم.

 •  علمی صرف

  تشخیص حروف اصلی و زائد

  بسم الله الرحمن الرحیم

  به منظور تشخیص حروف اصلی و زائد در کلمات، که مبحث آن در صفحه 52 کتاب صرف ساده ذکر شده است، قاعده خاصی بیان نشده است که به نظر می‌رسد این یک خلاء باشد. در این مطلب سه گام برای تشخیص حروف اصلی و زائد بیان کرده‌ایم.

 •  صرف

  آموزش ترجمه افعال مجهول از عربی به فارسی

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ

  ماه رمضان [همان ماه‌] است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است.

   

  همان طور که در آیه فوق مشاهده می‌کنید، فعل أُنزِلَ  از نوع افعال مجهول است و باید در ترجمه دقت کنیم که همانند فعل أنَزَلَ به معنای نازل کرد، ترجمه نگردد. ضمناً ترجمه افعال مجهول از زبان عربی به زبان فارسی، همواره به این سادگی نیست، به عنوان مثال ترجمه فعلی همانند کُلِّمَ یا جیءَ چیست؟ بنابراین نیاز است در مورد این موضوع دقت شود.

  اما ترجمه فارسی افعال مجهول قواعدی دارد که در این مطلب به آنها می‌پردازیم. 

   

 •  احکام

  معماهای احکام

  بسم الله الرحمن الرحیم

  در این مطلب، اولین سری از معماهای احکامی را به شما دوستان عزیز تقدیم می‌کنیم. شایان ذکر است که هدف اصلی از این معماها، مرور احکام به صورت سرگرم کننده است.

   

  1. آن چه نجسی است که با زبان پاک می‌شود؟

  2 . از چیزهایى که مستحب است نمازگزار از آن استفاده کند و اگر حرف اول آن را برداریم نام دیگر راه مى‌شود و اگر حرف آخرش برداریم، لقب امام چهارم مى شود؟

  3 . از واجبات نماز است که اگر حرف اولش را برداریم شهرى در عربستان مى شود.

  4 . چه نمازى است که نباید نیت آن را به زبان آورد؟

  5 . آن چه نمازى است که خواندن آن در مساجد، جز مسجدالحرام مکروه است؟

  6 . آن چه نمازى است که در هر رکعت یک قنوت دارد؟

  ...

   

  ادامه معماها در ادامه مطلب ...

 •  هویت طلبگی مأموریت‌ها و بایسته‌های طلبه

  وظایف طلبگی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  به صورت خلاصه می‌توان شش وظیفه اصلی را برای طلاب و روحانیون متصور بود.

  1- تحصیل معارف دینی

  2- تحقیق در معارف دینی

  3- تبلیغ دین

  4- تربیت دینی

  5- دفاع از دین

  6- تمدن سازی نوین اسلامی

   

  البته همان طور که واضح است، وظیفه ششم، یعنی تمدن سازی نوین اسلامی، در بر دارنده تمام وظایف فوق الذکر است و همان هدف اصلی و اساسی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی، آن را به عنوان افق پیش روی ملت ایران، در نظر گرفته است.